Co je lockpicking?

 

Co je lockpicking?

Lockpicking je umění, kdy se otevírá zámek bez poškození a bez použití klíče. Toto "otevření bez poškození", může být provedeno různými způsoby, ale obecně se provádí pomocí speciálních nástrojů určených k tomuto účelu. Sady nástrojů (planžety) jsou volně k dispozici a pro jejih použití není žádné zákonné omezení. Což dává smysl, protože taková sada je k ničemu bez patřičných znalostí a hodně, hodně praxe. Lockpick soupravy lze zakoupit otevřeně přes internet. Je k dispozici mnoho různých typů planžet. Různé typy planžet se liší zpracováním, použitým materiálem a cenou. Nicméně, pro mnoho zámků používaných v našem prostředí stačí základní sada pěti kusů planžet (někdy i jediná planžeta).

 

V nouzových situacích je téměř vždy snazší překonání zámku prostřednictvím jiných prostředků, než manipulací s planžetami. Nejběžnější zámky mohou být snadno a rychle otevřeny pomocí vrtačky, rozlomením, vytržením... Většina visacích zámků lze lehce přestřihnout. Členové Asociace českých lockpickerů se zabývají otevíráním zámků všech druhů. Je to pro nás hlavně koníček, sport a zábava, protože členové jsou povoláním různých profesí (kromě zámečníků také učitel na střední škole, policista, prodavač, automechanik, malíř atp.)

 

Proces vyhmatání zámku planžetou spočívá v tom, že je nutné srovnat stavítka v zámku na "dělící rovinu" a oddělit je tak od blokovacích kolíků. Princip stavítek a blokovacích kolíků je v drtivé většině cylindrických vložek a zámků v celém světě stejný. Přijeďte na nějaké setkání nebo na soutěž a otevřete si svůj první zámek bez použití klíče. Pocity z Vašeho "prvního" otevření zámku budou nezapomenutelné. Nejste si jisti svou zručností? Nebojte se, zkušenější Vám poradí a na základě našich instrukcí zámek 100% otevřete.